Co byste měli vědět o období prvního vzdoru?

Když se roztomilé mimčo najednou promění v navztekaného tvrdohlavého křiklouna, většina rodičů si jen povzdychne: „Tak už je to tady…“ Lektorka programu Radost s dětmi Martina Hanáčková učí, jak období prvního vzdoru nejen zvládnout co nejvíce v klidu, ale dokonce ho využít jako jedinečnou příležitost, kdy své dítěti učíte pracovat s jeho emocemi.

Tuto záludnou etapu rodinného života můžete očekávat zhruba mezi druhým až čtvrtým rokem věku vašeho potomka. Tento údaj je orientační, některé děti vyspívají rychleji, jiné si naopak potřebují toto důležité období, v němž si osvojují zásadní vzorce chování, poněkud prodloužit.

profilovky_6

Hněv i útěk

„První typ reakce na tuto první pubertu je hněv a vztek. Druhou možností je útěk, pláč a zalézání do koutů. V obou případech je třeba učit děti s těmito projevy pracovat. Rozhodně ale nedoporučuji bití a křičení,“ upozorňuje Martina Hanáčková.

Pokud máte doma typ „křikloun“ a okolí vám vytýká, že to určitě bude tou vaší „volnou výchovou“, nenechte se rozhodit. Míra vzdoru totiž souvisí s temperamentem, ne s intenzitou vaší přísnosti. A pokud hodňoučká sousedovic Anička žádný vzdor neprojevuje, může mít v dospělosti potíže při jednání s agresivními jedinci, protože neměla možnost touto důležitou lekcí projít.

Zásadní je dítě netrestat, není za co. Teprve se učí zacházet se svým tělem a svým temperamentem. Je třeba ho laskavě učit, co je vhodné a co už ne. Toto období totiž formuje celou osobnost dítěte,“ zdůrazňuje lektorka. Varuje i před oblíbeným odváděním pozornosti, pokud se dítě kvůli něčemu vzteká – ideálně na veřejnosti. Když ho obalamutíte lízátkem, nedáte mu možnost poučit se a příště vás nejspíše čeká repete.

U_Maminy_34

Oboustranný dialog

Jak již bylo zmíněno, důležité je nenechat se ovlivňovat okolím, které má většinou zkušenost pouze s autoritativní výchovou. Základem je mít nastavené své hranice a ostatním nedovolit je překračovat, byť mají pocit, že bez jejich skvělé rady vyroste další kriminální živel. Jenom vy jako rodič víte, proč se váš potomek zrovna chová, jak se chová, a jen vy ho učíte s touto situací zacházet.

„Je to oboustranný dialog. Někdy jsou však situace, kdy na dialog není čas, a pak je třeba jednat i bez něj. Ve výchově vy určujete, jak to bude, ne dítě,“ upřesňuje Martina Hanáčková. Měli byste také vědět, že vaše reakce si váš vnímavý potomek ukládá jako svůj vzor. Takže pokud se budete někdy v budoucnu divit, „kde se to v něm bere“, je dost pravděpodobné, že jen napodobuje vaše chování. Ne nadarmo se říká, že děti jsou skvělými zrcadly.

A co když vám při nejlepší vůli stejně povolí nervy a dojde na křik nebo i pár výchovných na zadek? Nikdy není nic ztraceno. „Je to jednoduché, prostě se lidsky omluvím, vysvětlím, co se ve mě dělo, a poprosím o odpuštění. I na tomto se děti učí, jak se zachovat, když přestřelím. To není nic špatného, to se občas přece stane, nikdo nejsme dokonalý,“ doporučuje lektorka.

Pokud by vám připadalo, že omlouvat se dvouletému vzdorujícímu špuntovi není potřeba, představte si, že vás za pár let čeká jeho opravdová puberta. A že bude určitě fajn, když místo křiku a prásknutí dveřmi bude schopný vyjádřit své pocity i uznat, že nebyl v právu. No nestojí to minimálně za zkoušku?

Náš tip:

Pokud byste se chtěli dozvědět více, můžete si přednášky Martiny Hanáčkové zakoupit v rámci celého programu Radost s dětmi, ale také samostatně v sekci Objednávka jednotlivých lekcí.

Komentáře

 • Veronika 01.05.2016 21:03

  Opravte si nadpis

 • Lucka 22.01.2016 19:56

  u nás je to přesně tak..starší syn je mým odrazem..vůči mladšímu bráškovi..ale jak zvládat jejich emoce, když si někdy nevím rady se svými? když starší syn spustí, přivádí mne k šílenství, a já se snažím, napravovat sebe, ale je to začarovaný kruh.. a jak z něj ven? s mladším se lépe pracuje, starší je adhd, a náš vztah válka a nekonečná láska, a co s tím… pokud jsem se starším sama, je to úžasné, zrovna tak s malým.. ale oba najednou jsou jako smršť na nervy…

  • Renata 26.07.2016 22:12

   Mluvite mi z duse. Jaky mate vekovy rozdil? U nas 1.5roku. Starsi sice u nas neni adhd, ale tatinek deti je a ja jsem dost impulzivni. Navic ja i starsi syn znamenim panna, takze kritici a citlivky.

Přidat komentář

* Nezapomeňte na povinné pole.