Co dělat, když to doma „bouchne“

Domov je naprosto speciální místo. Kde jinde se můžeme uvolnit, odpočinout si a vůbec být sami sebou? Přes to se právě z tohoto prostoru často stává kolbiště, kde se bouchá dveřmi, křičí a vzduchem létá všechno, co je zrovna po ruce.

„Doma vyplouvá napovrch mnoho potlačeného, protože v tomto bezpečném prostoru můžeme povolit své ventily a uvolnit nasbírané emoce. Je třeba si uvědomit, že když to u vás bouchne, je to mnohem lepší, než když se dělá, že nic. Pokud emoce polykáme, často se to odrazí i na našem zdravotním stavu,“ vysvětluje lektorka Martina Hanáčková.

burningchildes

Emoce jsou naší životní energií a silou a je důležité je nepotlačovat, ale naučit se s nimi pracovat. Mimo jiné i proto, že děti velmi citlivě vnímají, v jakém rozpoložení se jejich rodiče nacházejí a rychle reagují i na sebelépe skrývané pocity. Pak přichází třeba náhlé změny v chování, neklidný spánek či onemocnění.

Nesmí ale zůstat jen u toho, že se vzniklý přetlak pravidelně ventiluje křikem. Výbuchy emocí naznačují, že určité problémy dospěly do fáze, kdy už bezodkladně vyžadují řešení. Prevence vypjatých situací je přitom velmi jednoduchá.

„Domluvte se v rodině, že jste jedna parta, že si budete důvěřovat a že jste team, který za sebe kope. A proto si musíte věřit a být k sobě otevření. Nebojte se všechno si říct a na všechno se zeptat,“ zdůrazňuje Martina jednu ze zásad pro harmoničtější soužití. K dalším patří třeba společné stolování nebo rodinné „porady“.

Pokud nezabráníme vzniku konfliktu, nejhorší je předstírat, že vlastně neexistuje. Tím se krize pouze prohlubuje. Řešení problému a usmíření znesvářených stran by mělo přijít co nejdříve. Jak ale na to, když vámi zrovna cloumá vztek, který prostě musí ven?

„Vždy, když chci v hádce mluvit, se vyjadřuji jen v 1. osobě-já, 2. osobě-ty se vyhýbám. Když totiž vyčítáme, druhého velmi zraňujeme. Pak už není cesty ke smíření, velmi nás to vzdaluje,“ upozorňuje Martina. Mimořádnou hojivou sílu má i dotek – třeba ve formě vlídného obejmutí.

friends-536896_1920

Při takovém “vyříkání si” se navíc často zjistí, že celý konflikt vznikl jen nedorozuměním nebo nepochopením potřeb toho druhého.  A děti si z usmíření dospělých berou důležité poučení – ano, v životě přichází krize, ale pokud od nich neutíkáme a řešíme je, slunce kvůli nim svítit nepřestane.

Náš tip:
Pokud byste si chtěli poslechnout celou přednášku Martiny Hanáčkové na toto téma doplněnou příklady z praxe, můžete si ji v rámci programu Radost s dětmi zakoupit i samostatně – 4. týden Období prvního vzdoru.

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.