Porod jako fyziologický proces

Těhotenství a porod jsou velmi významné chvíle v životě každého z nás. Způsob, jakým přicházíme na svět, ovlivňuje náš raný vývoj a definuje kvalitu života. Existují dva zcela odlišné přístupy k porodům. První ho vidí jako budoucí problém, který čeká na svou příležitost – to je lékařský přístup. Domnívá se, že je potřeba se na porod připravit jako na potenciální katastrofu. Druhý pohled prezentuje porod jako normální, přirozenou událost, vyžadující trpělivost, pozorný přístup, podporu a pochopení.

bg11

V poslední době se v médiích stále častěji objevují články a videa o přirozených porodech, porodech doma a vědomých porodech, které vyvolávají velké diskuze a mnoho emocí. Chceme-li pochopit proces porodu a jeho zákonitosti, musíme si zejména uvědomit, že porod je přirozený fyziologický proces, který lidstvo provází od jeho prvopočátku. Dalším přirozeným fyziologickým procesem je například vyměšování nebo pohlavní styk. Aby bylo tělo schopné jednoduše a přirozeně fungovat, potřebuje k tomu určité podmínky.

Například k tomu, abychom jednoduše, rychle a bezbolestně vykonali „velkou potřebu“, potřebujeme klid, pocit bezpečí, dostatek času a nebýt nikým a ničím sledováni. Pokud by nám někdo tento prostor narušil, může se stát, že se proces zastaví a způsobí nám zdravotní problémy. To samé platí při pohlavním styku. K tomu, abychom mohli zažít orgasmický pohlavní styk, potřebujeme cítit se v bezpečí, vhodné místo atd. Pokud si představíme, že by k pohlavnímu styku mělo docházet v prostředí, kde bychom byli sledováni zdravotníky, neustále vyšetřováni, řízeni a vyrušováni, naše tělo by pravděpodobně nebylo vůbec schopné rozmnožování.

maminka

Tím, že jsme porod přemístili do takového prostředí a přistupujeme k němu jako k potenciální katastrofě, tyto katastrofy vytváříme. Podle ÚSIZ z roku 2011 je medikamenty ovlivňováno 87% porodů, další zásahy jako dirupce vaku blan, epiziotomie neboli nástřih hráze, manuální tahání placenty atd. se do tohoto čísla nepočítají. Dá se tedy předpokládat, že se u nás zasahuje téměř do všech porodů. Císařským řezem končí okolo 25% porodů a toto číslo stále roste. Není totiž možné, aby ženy byly schopné přirozeně porodit, pokud jim nejsou poskytnuty náležité podmínky.

Stejně jako u jiných fyziologických procesů žena potřebuje mít možnost zvolit si místo porodu, kde se bude cítit bezpečně, intimně a podporována osobami, ke kterým cítí důvěru. Podle světoznámého porodníka Michala Odenta je takovým místem tmavá teplá místnost s přístupem k vaně nebo sprše, kde žena rodí sama, jen s jednou osobou – nejlépe zkušenou porodní asistentkou. Dle jeho názoru není důležité, zda se takové místo nachází v prostorách porodnice, nebo mimo nemocniční zařízení.

Porod může být jeden z nejintenzivnějších a nejkrásnějších zážitků, může být cestou k poznání, sebedůvěře, pochopení i probuzení. Jestliže má žena vhodné podmínky, může se pro ni porod stát dokonce mystickým zážitkem.

Autor: Kateřina Juřenčáková

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.