Prenatální komunikace: Proč si povídat s bříškem?

Dá se s miminkem „mluvit“ ještě před tím, než se narodí? Vnímá nás? Plno maminek se svými ještě nenarozenými potomky komunikuje úplně instinktivně – mluví na ně, zpívají jim nebo vyprávějí pohádky. Inspirativní zkušenosti s prenatální komunikací má i lektorka programu Radost s dětmi Kateřina Juřenčáková.

„Někdy je duše tak komunikativní, že s vámi chce hovořit ještě před samotným početím. Stalo se mi to s mým třetím synem. Před jeho početím jsem jela navštívit svou sestru, které se narodila první dcera. Na návštěvě jsme tedy strávili pět dní, a když jsme se vrátili zpátky domů, spustila se mi laktace,“ vzpomíná Kateřina na své překvapení. Myslela si, že musí být určitě těhotná.

pregnant-1088240_1280

Jenže první ani druhý těhotenský test nebyl pozitivní. Proto začala přemýšlet, co se jí její tělo asi snaží říci. „A přišla jasná myšlenka: Já chci přijít na svět skrze tebe. Úplně mě to vyděsilo a řekla jsem si, že tohle ne. Třetí dítě jsem už nechtěla. Dvě děti mi přišly v pořádku a chtěla jsem dělat kariéru. Dodnes si pamatuju, jak jsem stála ve sprše a přišla otázka: A proč ne?“ vypráví Kateřina. Tehdy si uvědomila, že po dítěti někde hluboko uvnitř touží a dala této „dušičce“ šanci přijít.

Když o pár měsíců později otěhotněla, cítila její přítomnost od prvního dne a se svým dítětem dále aktivně komunikovala. Své třetí těhotenství i porod vnímá jako přelomové, naprosto změnily její hodnoty. Dnes své zkušenosti jako lektorka předává dalším maminkám.

„S děťátkem je možné komunikovat nejen tímto způsobem, ale i skrze automatické psaní. Začnete si psát myšlenku, která vás napadne, a po nějaké době vám začne, to, co píšete, dávat smysl. A najednou v tom můžete objevovat hloubku, myšlenky a odpovědi na otázky, na které jste si dříve odpovědět nedokázali. Pokud vás nebaví psát, můžete vzít papír a začít kreslit automatickou kresbu,“ inspiruje Kateřina, která z takto namalovaných obrázků čerpala energii ve chvílích, kdy se cítila unavená či nejistá.

pregnancy-775041_1280

Důležité je podle ní do komunikace s bříškem zapojit také muže a budoucí sourozence. Dotýkat se ho, zpívat mu, vyprávět příběhy… A pokud se nevyhneme například partnerské hádce, vždy je dítěti třeba vysvětlit, co se děje, a ujistit ho, že je vše v pořádku. Uklidňovat miminko je dobré i v případě, pokud nás něco vyleká – například pes. „Všímám si totiž, že když se maminky v těhotenství hodně leknou nějakého zvířete, jejich děti pak mají k tomu zvířeti odtažitý vztah. A to je všechno škoda,“ ilustruje lektorka. Maminky, které se svými miminky takto komunikují, jsou na ně více napojené a snáze porozumí jejich potřebám.

Není nic důležitějšího než důvěřovat svému dítěti, i když je ještě v bříšku. Doktor mi chtěl dělat ultrazvuk, prý aby viděl, jestli je natočené správně. Tak jsem mu hezky popsala, kde má hlavičku, záda, nožky a ruce a že to vlastně není vůbec potřeba a on s úsměvem u monitoru přitakal, že mám pravdu. No ještě aby ne, když to máme s mimuškem všechno hezky domluvené,“ líčí s úsměvem nastávající maminka Monika z Havířova.

Kateřina se občas setkává i se ženami, které by se svým maličkým velmi rády komunikovaly, ale vůbec nevnímají jeho odpovědi. Není ale vůbec nutné slyšet nějaké povídání, důležité je cítit. „Třeba vás napadne nějaká myšlenka nebo otevřete nějakou knížku a přečtete si určitou větu a je vám jasné, co vám chce říct. Nebo můžete mít nějakou otázku a najednou uvidíte vedle sebe rozkvetlou květinku. A už jen ta květina vám může dát odpověď, že je všechno v pořádku. Je důležité vnímat vše, co se kolem nás děje. Duše dítěte je všude kolem nás,“ uzavírá lektorka toto zajímavé téma.

Celou přednášku Kateřiny Juřenčákové věnovanou vědomému početí, těhotenství, prenatální komunikaci a předporodním rituálům, která je zároveň první lekcí programu Radost s dětmi, si můžete zakoupit ZDE.

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.