Rodinná masáž jako sbližující rituál

Několik samostatných jednotek, které se s trochou štěstí potkají u večeře – tak dnes bohužel funguje řada rodin. A ještě horší je, že ve všem tom pracovním shonu, kvůli starostem o děti a domácnost i při „relaxaci“ v umrtvující záři obrazovek ztrácíme schopnost být se svými blízkými v přítomném okamžiku a dávat jim najevo svou lásku. Prostě – máme všeho až nad hlavu. Někdy ale hodina dobře investovaného času nabije více než celý den strávený povalováním u televize. A o rodinné masáži to platí dvojnásob.

„My míváme masírovací rituály po koupání v bazénu, ale i dalších pár večerů v měsíci. Připravíme si velkou podložku, ručníky, rostlinné oleje a veliký košík s aroma olejíčky. Každý z nás si pak intuitivně vybere jeden aroma olej, kápne si dvě tři kapky do mističky s olejem a masírujeme se navzájem. Obvykle jeden člen rodiny leží a všichni společně ho masírujeme, dáváme mu láskyplné doteky a přítomnou pozornost,“ podělila se o svůj recept na příjemnou rodinnou masáž propagátorka kontaktního rodičovství Lucie Harnošová.

Hartmanice srpen 2 2015 859

Začněte už s miminkem

Aby si všichni členové rodiny takovou uvolňující masáž dosyta vychutnali, je podle ní důležité nikam nespěchat, dát svým blízkým najevo, že jsme tu pro ně a že nám na nich záleží. Ideální je s masírováním začít již u malých dětí, aby si na doteky zvykly a později třeba rodičům samy připomínaly, že je načase naordinovat si další společný večer. Přesvědčit třináctiletého puberťáka, aby se nechal namasírovat, sice není nemožné, ale nejspíše to bude vyžadovat mnohem více diplomacie.

Pokud si nejste jistí, jak zejména u malých dětí začít, inspirací vám může být kniha Masáže dětí a kojenců od Jany Hašplové, která nabízí podrobné fotonávody na několik typů masáží a shrnuje také četné přínosy pravidelných masáží pro děti i jejich rodiče.

2475

Klidnější a vyrovnanější

„Budeme-li trpěliví a své konání naplníme láskou a masáž budeme považovat za tvořivou práci, pocítíte během několika dnů nebo týdnů (v některých případech až měsíců) sami na sobě i na svých dětech účinky dotekové relaxace. Prohloubí se vztah a důvěra mezi rodiči a dětmi, budete spolu komunikovat i beze slov. Z pouhého doteku, pohledu, mimiky obličeje dokážete snadno přečíst, co se ve vašich dětech děje,“ popisuje Jana Hašplová.

Za důležité považuje i to, že se díky masážím všichni zapojení členové rodiny naučí relaxovat a spolupracovat. Láskyplná péče dětem pomůže, aby se staly klidnějšími a vyrovnanějšími osobnosti. Masáže rovněž zlepšují krevní oběh a činnost vnitřních orgánů, posilují imunitu a poskytují úlevu i ve chvílích, kdy už nějaká choroba propukla. Důležité je ale dětem ani dospělým nic nevnucovat proti jejich vůli.

Základ: kvalitní oleje

Co se týká vybavení pro takový rodinný masírovací rituál, základem je kvalitní slunečnicový, mandlový, olivový, pupalkový či jojobový olej, který je vhodný i pro citlivou pokožku nejmenších dětí. Protože léčí i vůně, můžete ho podle svého vkusu doplnit přírodním éterickým olejem.

Mezi dětmi patří k nejoblíbenějším oleje z citrusů. Jsou to oleje příjemné vůně a rychlého energetizujícího účinku. Obecně působí zejména na nervový a trávicí systém,“ radí Hašplová. Na posílení dýchacího ústrojí v období chřipek doporučuje například borovici lesní, eukalyptus a mátu peprnou či kadeřavou.

Rychle se zorientovat ve vlastnostech jednotlivých éterických olejů a možnostech jejich použití vám pomůže třeba kniha Aromaterapie do kapsy od Marie Noe. Může se i stát, že si zamilujete vůni, která by pro vás z jakéhokoliv důvodu neměla být vhodná – například levandule se nedoporučuje osobám s nízkým krevním tlakem. V takových případech se nebojte důvěřovat své intuici.

21643

Nezapomínejte na partnera

„Pokud vám něco opravdu voní, má pro vás určitě nějaký přínos a nemusíte se bát takový éterický olej v rozumné míře užívat. Důležité je vědět, že pokud by vám třeba někde na terapii chtěli vnutit olej, který by vám neseděl, nedávejte ho na sebe,“ upozorňuje šéfredaktorka časopisu Bylinky revue Monika Poledníková, která své znalosti aromaterapie vypiloval tak, že s její pomocí léčí celou rodinu.

I když byla řeč hlavně o tom, jak úžasně dokážou masáže posílit vztah mezi rodiči a jejich dětmi, samozřejmě prospívají také partnerskému životu, jehož zdraví je pro kondici celé rodiny klíčové. Na své drahé polovičce můžete také bez obav vypilovat svou masážní techniku, pokud si z počátku nevěříte. Možná budete překvapení, co všechno taková drobná investice času a pozornosti dokáže ve vašem soužití změnit.

15902

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.