V porodnici, nebo doma?

Nepříjemné vzpomínky na předchozí porody, potřeba intimity i touha po intenzivnějším prožití tohoto zlomového procesu – to jsou jen některé důvody, které stále více českých žen motivují, aby místo v porodnicích přiváděly děti na svět v soukromí svých domovů. Nebudeme ale mluvit o rizicích a předsudcích. Tentokrát se zaměříme na to, jak využít všechny nabízené možnosti tak, aby se žena, jakmile porod začne, cítila v bezpečí a podporovaná.

„Když jsem otěhotněla, přišla myšlenka, že se mé dítě chce narodit doma. Okamžitě jsem si ale řekla NE, protože jsem viděla všechny ty složitosti, které by mě čekaly, pokud bych se rozhodla rodit doma. Proto jsem se zaměřila na hledání porodnice, kde bych se cítila bezpečně. Všude, kde jsem byla, to ale mělo nějaké ALE,“ vzpomíná lektorka Radosti s dětmi Kateřina Juřenčáková na vlastní nelehké rozhodování.

profilovky_55

Kateřina Juřenčáková

Nečekaná změna názoru

Při googlování stránek dostupných porodnic jednoho dne narazila na video s příběhem maminky Lucie Groverové-Suché, která čtyři ze svých dětí rodila doma a svůj osobní příběh zachytila i jako spoluautorka knihy Aby porod nebolel. A tehdy pocítila jistotu, že právě porod doma je pro ni a její miminko správný. I když už byla v šestém měsíci, věci se daly překvapivě rychle do pohybu a očekávané „složitosti“ se prostě nedostavily.

„Velmi rychle jsem si našla podporující porodní asistentku, zpracovat manžela mi ale chvíli trvalo. Najednou se ke mně začaly dostávat důležité informace a knihy, abych si byla více jistá sama sebou. Nechala jsem si ale otevřené dveře. Ne, že budu rodit doma a žádnou jinou variantu nechci. Cítila jsem, že potřebuju v kterýkoliv moment toho procesu mít možnost rozhodnout se jinak. Měla jsem proto zajištěnou porodnici i porodní asistentku,“ popisuje.

Možnosti dávají svobodu

Právě otevření všech možností ji dodalo pocit úžasné svobody. Když porod ve čtyři hodiny ráno začal, šla do obývacího pokoje, pustila si hudbu, zapálila svíčky a s klidem se pohupovala na míči. „Věděla jsem, že si můžu zvolit cokoliv podle toho, jak to budu cítit. Byl to nádherný pocit. Mohla jsem jet do porodnice, zavolat porodní asistentce i rodit úplně sama,“ vzpomíná.

Podobný přístup na základě své zkušenosti i ohlasů od dalších žen, se kterými se setkala, doporučuje všem maminkám. „Pokud se rozhodnete, že budete rodit jen doma a nikde jinde, může se stát, že nakonec porodíte v porodnici, protože vám život potřebuje ukázat i další možnosti. Znám ženy, které tvrdily, že by doma v životě nerodily, a pak rodily v sanitce nebo v autě. Život nás prostě stále učí, že máme možnost volby. Proto ženám doporučuji otevřít si všechny možnosti. I tu, že to možná budete muset zvládnout sama,“ shrnuje Kateřina Juřenčáková.

U_Maminy_151

Neodmítat podporu

Vždy také doporučuje mít nablízku nejlépe zkušenou porodní asistentku, protože zejména před koncem porodu maminky mohou zažívat strach, že to nezvládnou, nebo že není všechno v pořádku. Ve chvílích takového chaosu je důležité mít na blízku někoho, kdo unavenou rodičku uklidní a podpoří.

„Platí to i v porodnici, kdy v takovou chvíli ženy mohou přistoupit například na epidural, který předtím nechtěly. Přitom by třeba stačilo, kdyby jim někdo řekl, že to zvládnou a že miminko právě prochází porodními cestami a už to bude jen chvilička,“ popisuje Kateřina Juřenčáková. Kromě porodní asistentky může ženě poskytnout psychickou podporu i dula.

„Dula může ženě pomoci pracovat s porodem a vést ji, aby zůstala uvolněná a cítila se doma pohodlně, dokud se porod dobře nerozběhne. V předporodním období může ženě ukázat, jak si stát za svými potřebami, a pomáhá jí získávat více sebedůvěry. V porodnici dula může otci či jinému partnerovi (partnerce) pomoci, aby nebyl příliš úzkostný,“ shrnují autoři knihy Porod s dulou poslání těchto podporovatelek, které rodičky opečovávají i v období šestinedělí.

4774Porodní domy zatím chybí

Zuzana Štromerová, autorka knihy Možnost volby zaměřené na domácí porody, upozorňuje, že v České republice zatím úplně chybí další typ porodního prostředí – specializované porodní domy. Ty jsou ve většině zemí západní Evropy zcela běžné a maminkám nabízí příjemně domácí podmínky. Prvním českým zařízením tohoto typu měl být pražský porodní dům U Čápa, jeho provoz zatím ale neumožňují platné zákony a vyhlášky.

„V porodním domě se o rodící maminku bude starat jedna porodní asistentka se svou kolegyní, která jí bude při porodu asistovat. Pokud vše poběží bez komplikací, bude porodní asistentka zastávat úlohu pozorovatele, konzultanta a strážce. Díky svým znalostem o průběhu přirozeného porodu bude hlídat, zda vše probíhá v pořádku a zda není třeba lékařského zákroku. Rozhodně se nebude stavět do pozice někoho, kdo rodí místo těhotné ženy,“ nastiňuje Štromerová fungování porodních domů, o jejichž povolení v České republice usiluje.

Rodičky, které nyní mají pouze omezenou možnost volby, i přes to zastávají důležitou roli v dalším směřování tohoto odvětví. Už jen to, že ženy komunikují o svých představách o porodu a spoléhají stále více samy na sebe, mění zaběhlé vzorce a dává naději, že třeba už za pár let bude spektrum možností českých rodiček o poznání bohatší. Kromě pražského porodního domu je v plánu podobné zařízení třeba i v Brně.

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.